Breaking news

Ponad 15%-owa podwyżka składek ZUS w 2023 roku

W czerwcu rząd przyjął założenia do budżetu na rok 2023, które umożliwiają obliczenie o ile od stycznia wzrosną składki ZUS. I nie jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców: czeka ich bowiem rekordowa, bo ponad 15-procentowa podwyżka składek na ubezpieczenia społeczne.

Składki ZUS obliczane są od wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na przyszły rok. Ministerstwo Finansów zakłada, że w 2023 roku wzrośnie ono do poziomu 6839 złotych, a podstawę do wyliczenia składek stanowić będzie 60% tej kwoty. Łatwo można obliczyć, że w 2023 roku obowiązkowe składki ZUS wzrosną aż o 15,5%.

CO NA TO 7PM?

Obowiązek odprowadzania składek ZUS z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności dotyczy wyłącznie osób fizycznych i wspólników spółek osobowych. Osoby prawne, takie jakie np. spółki z o.o., nie są zobowiązane do uiszczania opłat na ubezpieczenia społeczne. Wspólnicy spółek z o.o., jeśli nie jest to spółka z tylko jednym udziałowcem, mogą opłacać za siebie składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, warto rozważyć możliwość przekształcenia Twojego biznesu w spółkę z o.o. Umów się na spotkanie z doradcą SEVEN PM - przedstawimy najlepsze dla Ciebie rozwiązania.